מי אני?

חיותה דויטש

כוס קפה שחור רותח, לידו כוס של סודה קרה, חלון ומחשב נייד. כך מתחיל היום שלי. אני מתחילה את יום העבודה שלי בכתיבה של לפחות חמש מאות מילים בספר החדש שהולך ונכתב. אחר כך עוברת לעריכה.

אני בת ואחות, רעיה וכלה, אם וסבתא. חברה בקהילה, וחברה סתם.
אני גם דוקטור לתלמוד (אגדה תלמודית, בעיקר) ומרצה על הדברים שחקרתי וכתבתי.
על הספרים שלי, למשל. המטרונה הרומית בספרות חז"ל (שהעניקה לבלוג שלי את שמו – 'מטרוניתה'), הייתה נושא המחקר שלי למשך שבע שנים. הידע האקדמי שרכשתי עוזר לי גם בעריכת ספרי עיון, וגם בכתיבה הספרותית שלי. בעצם, בכל דבר.
לערך שלי בויקיפדיה

אפור בורדו כסא

הרהור קצר על עריכה

עריכה היא לישה של טקסט. חומר הגלם שלה הוא מילים פסקאות ופרקים.
עריכה פירושה לתת לטקסט גולמי (של מישהו אחר) את הסדר, המבנה והטיפול הנכון שיובילו אותו למטרתו, יהפכו אותו לקריא לידידותי – להדוק ושלם.

 

כתבו על ספריי

סיימתי עכשיו לקרוא את ספרך אשת הרב אשת הבישוף, בזכות הספר הזה שסקרן אותי בגלל שמו חזרתי לקרוא אחרי שהפסקתי בגלל מחלת בעלי. מצאתי את הספר מרתק, כתוב בשפה קולחת, התיאורים נהדרים ואני כבת למשפחה ששורשיה בספרד פשוט נהניתי מהקריאה.
לאחרונה קראנו במסגרת סלון ספרותי שאותו אני מנחה ,את הסיפור יקיצה (מתוך 'ככה נראית גאולה') . רציתי לשתפך בהנאה הצרופה שלנו מקריאת הסיפור. תענוג. חכם, עמוק ואנושי.
אם אשמע קול אחר. קראתי את כולו בבת אחת כל השבת. ואז במשך השבוע חזרתי לקטעים בהם נזכרתי שטרדו את שלוותי. שליוו אותי. השבת קראתי בו שוב. ספר טוב, הוא ספר שנשאר ממנו משהו איתך.שתרצה להעביר לחבר. לספר תמצית ולהעביר. אני, בתור הספרנית המשפחתית, קוראת ומעבירה. הפעם, Chayuta Deutsch סיבכת אותי. איך אעביר? איך אתמצת את הספר הזה? מה אספר? שהספר על אישה שבורחת מחייה? שמוצאת חברים חדשים? והיכן אכניס את כל הרבדים והנימים? והנשמות והזכרונות שלה/ שלי/ של דור?

החדש ביותר

הספר החדש ביותר הספר החדש
ביותר הספר החדש ביותר

החדש ביותר

הספר החדש ביותר הספר החדש
ביותר הספר החדש ביותר