״מטרותיה״

הבלוג של חיותה דויטש

במשך שנים היה לי ויכוח קבוע עם חברה – היא אהבה סרטים דוקומנטריים, אני אהבתי סרטים עלילתיים. המציאות משעממת, טענתי. תנו לי סיפורים טובים ובדויים למשעי. כמה אירוני הוא, שבסופו של דבר מצאתי את עצמי כותבת ביוגרפיות, בזו אחר זו. בתחילה הן הגיעו אלי לבד, אחר כך – הבנתי שזה מה שאני רוצה ואוהבת ויודעת לעשות.

הגעתי לכתיבה ביוגרפית במקרה. יום בהיר אחד צלצל הטלפון ומעברו השני היה סופר ורב מפורסם. הוא שאל האם ברצוני לכתוב ביוגרפיה על נחמה ליבוביץ. אמרתי שכן, בשניה, וללא היסוס. כך החלה הרפתקה גדולה, בת שנתיים. לקחתי חופשה ממקום עבודתי נסעתי ברחבי הארץ, ראיינתי אנשים, שמעתי סיפורים, קראתי וקראתי עוד ועוד גיליונות ומכתבים, רשימות והערות, קראתי את כל ספריה. במחברות ישנות של אמא שלי ז"ל מצאתי סיכומי שיעורים שלה. וכשהרגשתי שאני מבינה את האישה, האדם, הסיפור, התישבתי לכתוב אותו.

לשמחתי, המאמץ הצליח. הספר היה חודשיים ברשימת רבי המכר, אנשים כתבו לי והגיבו והתקשרו חודשים ושנים אחר כך. ובעיקר – פנו אלי בשאלה – מה דעתך לכתוב ביוגרפיה על…?

ובסוף, התחלתי להשתכנע.

מלבד נחמה וקרן שמש ביער, השלמתי בימים אלה כתב יד של ביוגרפיה שלישית, על חיי הרב אברהם צוקרמן, ואני מתחילה את כתיבתה של ביוגרפיה רביעית, שונה לחלוטין מכל מה שכתבתי עד כה. הפרטים, כמובן, יבואו!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *